Po wakacyjnej przerwie ruszyły prace w Komisji. We wrześniu odbyły się dwa spotkania, poświęcone gospodarce gminnymi nieruchomościami, sprawozdaniu z realizacji budżetu za pierwsze półrocze 2012 roku i sprawozdaniu Eko-Babic za rok ubiegły.
Projekt uchwały dotyczący gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości wzbudził żywe dyskusje wśród radnych. Jeszcze przed posiedzeniem Komisji posypały się liczne pytania i uwagi, dotyczące zapisów w poszczególnych punktach uchwały. Skąd tyle emocji? Art. 18 ustawy o samorządzie gminnym mówi, że do wyłącznej
właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych
gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących określania
zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata, o ile ustawy szczególne nie stanowią inaczej. Do czasu określenia zasad wójt może dokonywać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy. I taką sytuację mieliśmy do tej pory. Za każdym razem aby mogło dojść np. do wykupu działki pod poszerzenie drogi wymagana była zgoda rady gminy. Przedstawiona propozycja uchwały ograniczała kompetencje Rady do wyrażania zgody jedynie w dwóch przypadkach: zakładania hipoteki na nieruchomości gminnej i dzierżawy lub najmu na okres przekraczający 10 lat. Radni jednogłośnie wypowiedzieli się, że tak szerokie kompetencje dla jednego człowieka (Wójta - obecnego lub przyszłego) niosą niebezpieczeństwo podjęcia niepożądanego działania. Choć do tej pory nie zdarzyło się, by radni byli przeciwni kupowaniu lub sprzedawaniu ziemi, to już kilkakrotnie uchwały wyrażające zgodę zapadały po burzliwej dyskusji, a raz w obecnej kadencji zdarzyło się, że pod wpływem sugestii radnych przeznaczona na sprzedaż działka została podzielona tak, aby jej cześć nadal zostawała w zasobie gminnym jako miejsce na przyszły plac zabaw. Powołany został zespół roboczy, który wspólnie z urzędnikami gminnymi dokonał zmian w projekcie uchwały. Obecnie zmiany te zostały przekazane do konsultacji prawnych.
Kolejną ważną i trudną sprawą było zapoznanie się ze sprawozdaniem Wójta za pierwsze półrocze 2012 roku. Regionalna Izba Obrachunkowa wydała pozytywna opinię o sprawozdaniu, z dodatkową uwagą o niskim wykonaniu planu dochodów majątkowych. Wynikło ono z braku chętnych na nabycie działek gminnych przeznaczonych do sprzedaży. Czy będzie to oznaczało cięcia w wydatkach inwestycyjnych? Prawdopodobnie tak. W pierwszym półroczu nie zrealizowano żadnego z zadań inwestycyjnych związanych z budową dróg i ich oświetleniem. Prace te rozpoczęły się w drugim półroczu i na niektórych z nich osiągnięto znaczne oszczędności, co pozwoliło doinwestować inne niezbędne remonty. Kilka inwestycji czeka na zakończenie procesu uzyskiwania niezbędnych zgód budowlanych, wykup gruntów itp. Zainteresowanych stanem realizacji konkretnych inwestycji odsyłam do tekstu sprawozdania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz