Założenia programowe

 Jesteśmy  otwarci na Państwa opinie, sugestie i postulaty. Nasz program nie tworzy zamkniętego katalogu, ponieważ to Państwo swoimi potrzebami, uwagami i propozycjami wyznaczacie jego kolejne zadania. Chcemy przedstawić nasz sposób myślenia o dobrze zarządzanej, przyjaznej mieszkańcom gminie, abyście głosując na KWW Jedna Gmina mogli dokonać wyboru świadomie. Zapewniamy, że niezależnie od wyników wyborów samorządowych będziemy działali na rzecz dobra mieszkańców podejmując wspólnie z innymi osobami i instytucjami samorządowymi inicjatywy  w tym kierunku.
1. Harmonijny rozwójJedna Gmina - bez podziału na strefy "A" i "B".
O jakości życia mieszkańców decydują nie tylko takie sprawy jak łatwy dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji, ale także do komunikacji publicznej, kanalizacji, internetu, możliwość korzystania z oferty kulturalnej, obiektów sportowych itp.  To także odpowiednia aktualizacja planów zagospodarowania przestrzennego, pozwalająca na harmonijny rozwój naszych miejscowości.

Będziemy dążyć do uruchomienia ponownie połączenia naszej gminy poprzez Borzęcin z Ożarowem i Pruszkowem. W ten sposób także ci mieszkańcy, którzy nie mają samochodów będą mieli możliwość łatwego i szybkiego dotarcia do ważnych instytucji takich jak Starostwo Sąd czy ZUS a także wielu miejsc pracy, nauki i rozrywki.

Doświadczenia ostatnich lat pokazują jak ważny jest dla mieszkańców łatwy dostęp do placów zabaw, małych boisk czy skwerów. Tereny takie powinny się znaleźć w każdej wsi lub na pograniczu miejscowości, tak aby można do nich było bezpiecznie dotrzeć pieszo.


2. Partycypacja społeczna. Jedna Gmina - wiele głosów, wspólny cel.
Udział mieszkańców w życiu gminy nie może się sprowadzać wyłącznie do udziału w wyborach raz na cztery lata. To stanowczo za mało! Nie wystarczy także, aby samorząd informował obywateli o tym co robi, zamierza zrobić lub zrobił oczekując, że mieszkańcy przyjmą to bez uwag, pytań czy kontrpropozycji. Potrzebne jest wypracowanie mechanizmów dialogu społecznego i konsultowania z mieszkańcami problemów zanim podejmie się ostateczną decyzję o sposobie ich rozwiązania. Tylko rzeczowa dyskusja, dzielenie się wiedzą, opiniami, wątpliwościami i uwagami pozwala dobrze poznać stanowiska poszczególnych stron, a co za tym idzie wybrać rozwiązania najbardziej satysfakcjonujące dla mieszkańców.

Optujemy za tym, aby Radni regularnie spotykali się z mieszkańcami, nawet jeśli na takie spotkania przychodzi niewiele osób. Zamierzamy po wyborach prowadzić dostępny dla każdego zainteresowanego blog, na którym zamieszczane będą informacje o tym, co robimy jako reprezentanci naszych społeczności, jakie podejmujemy inicjatywy, jakie zgłaszamy wnioski i interpelacje.

Będziemy wspierać inicjatywy lokalne zarówno działających na terenie gminy organizacji pozarządowych jak i grup nieformalnych, bo zaangażowanie społeczne mieszkańców jest naszym zdaniem niezwykle cennym dobrem.

Zauważamy potrzebę lepszej współpracy samorzadu z sołtysami. Sołtys to osoba, która bardzo dużo wie o swojej miejscowości i potrzebach mieszkańców. Sprawnie działająca Rada Sołecka stanowi wsparcie dla Radnego i efektywnie działa dla dobra mieszkańców. Sołtysi powinni być faktycznymi łącznikami pomiędzy mieszkańcami a samorządem. Aby mogli to robić dobrze potrzebne jest wsparcie informacyjne ze strony Rady Gminy i Urzędu Gminy oraz zachęcanie mieszkańców do uczestniczenia w wyborach sołeckich.

3. Bezpieczeństwo. Jedna Gmina - wiele zagrożeń, jeden plan.
Potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Na terenie naszej gminy dochodzi w każdym miesiącu do wielu wypadków, często z bardzo poważnymi skutkami. Potrzebne jest zintensyfikowanie działań w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich, stopniowego wyposażania w chodniki dróg powiatowych i gminnych, uspokajania ruchu na uliczkach osiedlowych i wewnętrznych, oświetlenia ciemnych miejsc, założenia opartego o internet monitoringu miejsc szczególnie niebezpiecznych lub często dewastowanych.

Naszym zdaniem powinien powstać oficjalny plan poprawy bezpieczeństwa w gminie w którym zostaną zidentyfikowane i opisane występujące problemy oraz zaproponowane sposoby ich rozwiązania (wraz z terminarzem wprowadzenia zmian i wyceną kosztów - uwzględnionymi w WPI i budżecie gminy).


4. Edukacja obywatelska i integracja społeczna. Jedna Gmina - niezależnie od wieku i stopnia "zasiedzenia".
Zadaniem gminy jest zadbanie o dobro wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich wieku. Jednak są takie grupy społeczne, których udział w życiu publicznym jest naszym zdaniem marginalizowany. Mają swoich przedstawicieli w Radzie zarówno seniorzy jak i osoby "w wieku produkcyjnym", natomiast ludzie bardzo młodzi nie czują się dostatecznie reprezentowani.

Chcielibyśmy doprowadzić do powstania Młodzieżowej Rady Gminy. Rady takie z powodzeniem funkcjonują w innych gminach pełniąc rolę organu doradczego Rady Gminy, reprezentującego Młodzież, dbającego o jej prawa i pośredniczącego w kontaktach pomiędzy Władzami Samorządnymi a Młodzieżą. Powołanie Młodzieżowej Rady Gminy pozwoliłoby z jednej strony na lepsze poznanie przez młodzież zadań samorządu i zasad uczestniczenia w życiu publicznym, z drugiej natomiast pomógłby wspólnie z młodymi ludźmi wypracować politykę gminy uwzgledniającą rzeczywiste potrzeby i aspiracje młodzieży. Tworzenie warunków do rozwoju fizycznego, artystycznego i intelektualnego powinno być przecież zgodne z oczekiwaniami samych zainteresowanych.

Ze względu na dynamikę rozwoju gminy oraz coraz większe przemieszanie ludności napływowej i osiedlonej tu od pokoleń widzimy potrzebę integracji mieszkańców. Motywem przewodnim działań na rzecz integracji mieszkańców mogą być nasza bardzo ciekawa historia i walory przyrodnicze okolicy. Chcemy być inicjatorami konkursów wiedzy o naszej gminie, wystaw dokumentujących życie gminy, spotkań z ciekawymi ludźmi (także naszymi mieszkańcami!) oraz innych wydarzeń sprzyjających lepszemu poznawaniu się.

Naszym zdaniem nie wykorzystujemy w pełni możliwości jakie daje naszej gminie możliwość nawiązywania partnerstw pomiędzy gminami. Zarówno w sferze prowadzenia konkretnych inwestycji lub projektów międzysąsiedzkich w ramach powiatu jak i współpracy z gminami zagranicznymi. Od kilku lat szczycimy się partnerstwem z włoską gminą Esperia, jednak dla większości naszych mieszkańców długofalowy efekt tej współpracy jest niewidoczny. Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji w której będą prowadzone międzynarodowe wymiany w ramach wspólnych projektów (szkół, klubów sportowych, organizacji pozarzadowych itp.), do stałego kalendarza imprez gminnych wejdzie Dzień Włoski podczas którego na terenie całej gminy będą się odbywać różnego rodzaju aktywności przybliżające nam kulturę i tradycje kraju naszego partnera.

5. Promocja lokalnego biznesu i produkcji rolnej.
Nasza gmina to miejsce w którym rozwija się wiele firm. Naszym zdaniem promocja lokalnego biznesu, a także promocja naszych producentów rolnych pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem tooni zostawiają u nas swoje podatki i dają mieszkańcom zatrudnienie. Chcemy, aby raz w roku odbywały się spotkania komisji budżetowej z właścicielami firm w celu wymiany informacji. Będziemy inicjować wydarzenia i imprezy podczas których lokalni przedsiębiorcy będą mogli zaprezentować swoją działalność, a rolnicy sprzedawać swoje produkty.

6. Jedna gmina - jeden urząd, dostępny dla wszystkich.
Postanowiliśmy wpisać tutaj nasz postulat dotyczacy zmian w sposobie myślenia o zarządzaniu praca urzędu gminy i podnoszenia jakości jego pracy. Postulat ten wykracza daleko poza to, co mogą zrobić Radni, jednak uznaliśmy że jest on bardzo ważny i warto nad nim przynajmniej podyskutować. Nowoczesna gmina potrzebuje nowoczesnego budynku, przystosowanego do sprawnej  obsługi petentów, także tych którzy są niepełnosprawni, w podszłym wieku lub mają kłopoty ze zdrowiem. Taki jest nowy budynek gminny, do którego przeniesiono m.in referat ewidencji ludności. Postulujemy dobudowanie w kolejnych latach drugiego skrzydła budynku i przeniesienie tam wszystkich referatów i biur urzędujących obecnie w starym budynku UG. Wyeliminuje to konieczność przemieszczania się petentów (i urzędników) pomiędzy budynkami, ułatwi dostęp osobom z dysfunkcjami, zapewni lepszą możliwość zaparkowania samochodów itd. Stary budynek gminny mógłby naszym zdaniem zostać zaadaptowany na mieszkania socjalne, których w naszej gminie brakuje (a powinniśmy je mieć m.in. dla podopiecznych GOPS i nauczycieli). W przypadku nadmiaru tak pozyskanych lokali można by je wynajmować. Funkcjonalność starego budynku gminy jako urzędu jest niezadowalająca, prędzej czy później trzeba będzie podjać decyzję o tym co z nim zrobić.  Być może zamiast budowy mieszkań socjalnych w Borzęcinie lepiej byłoby rozważyć proponowany przez nas wariant?

*********************************************************************************
Wymienione powyżej założenia programowe pokazują kierunki w jakich zamierzamy działać i nie wyczerpują naszych pomysłów na to, w jaki sposób możemy przyczynić się do rozwoju gminy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wdrożenie większości naszych pomysłów, postulatów czy propozycji będzie wymagać znalezienia sojuszników w Radzie Gminy i przekonania władz gminy, że zmiany te są słuszne. Z chęcią będziemy współpracować Radnymi, których sposób myślenia o dobrym zarzadzaniu gminą jest oparty na podobnych założeniach.